MIHHAIL LOTMANI KODULEHEKÜLG
  • Blogi
  • Minust
  • CV
  • Publikatsioonid
  • Meedias
  • Galerii
  • Failid
  • KFT
  • Vaba Akadeemia

Ühe pagulase seiklused reaal- ja virtuaalmaailmas

9/30/2015

5 Comments

 
Kui ma möödunud korral kirjutasin pagulaskriisist, siis nentisin, et asjal on kaks poolt: statistiline ja inimlik. Ning tollal pöörasin rohkem tähelepanu statistilistele aspektidele. Mul on plaanis seda teemat veel jätkata, kuid siiski huvitavad mind alati rohkem reaalsed inimesed, eriti dramaatilistes situatsioonides. Mainisin tollal Aylan Kurdit, kelle surnukehast tehti suur meediasündmus (ma ei teadnud veel tollal, et see kaader oli lavastatud, tegelikult leiti ta teisest kohast). Täna tahan rääkida teisest poisist, kelle lool -- vähemalt praegu tundub -- on õnnelik lõpp. Jutt on seitsmeaastasest Zaidist, kes tänu meediale sai samuti maailmakuulsaks. Allpool kajastan vaid kolme seika tema sündmusrikkast elust.

Episood nr 1. Ungari piiri ületamine

Neid kaadreid on näinud vist kõik, kuidas Ungari ajakirjanik Laszlo Petra paneb jala taha jooksvale isale, kellel on süles laps, ning nad mõlemad kukuvad.
Picture

Niigi ehmunud poiss sai juhtunust suure trauma. Kuid nagu tihti juhtub, head kavatsused pöörduvad karuteeneks, kuid õnneks on vahel ka vastupidi. Poiss ja tema isa Osama Abdul Mohsen said maailmakuulsaks, Laszlo vallandati, aga isa tundsid mõned Süüria immigrandid Hispaanias ära kui tuntud jalgpallitreeneri. Edaspidine meenutas muinasjuttu. Isa ja poeg kutsuti Madridi, kus Hispaania kuulsaim klubi Real võttis nad oma hoole alla ning andis neile elamispinna. Jalgpalliklubi Getafe FC pakkus isale tööd abitreenerina.

Episood nr 2. Kohtumine Ronaldoga

Tõeline triumf oli aga Zaidi elus siis, kui ta Cristiano Ronaldo kutsus ta treeningule ning hiljem saatis Zaid ta käest kinni väljakule.
Picture

Episood nr 3. An-Nuşrah' võitleja?

Kahjuks aga on sellele loole veel vara punkt panna. Kord juba kirjutasin olukorrast Süüriast, kus ei ole sugugi kerge aru saada, kes on kelle vaenlane või liitlane. Abdul Mohseni tundsid ära mitte üksnes tema Süüria sõbrad. Sotsiaalmeedias hakkasid levima pildid tema Facebook'ist, mis paljastavat ta islamivõitlejana. Kõigepealt süüdistati teda ISISesse kuulumises (seda ei teinud mitte Araabia allikad, vaid Euroopa parempoolsed), hiljem aga täpsustati, et tegu pole ISISe, vaid An-Nuşrah' Rinde (mis on Al-Qaida Süüria haru) võitlejaga.
Picture
New York Times võttis selle asja luubi alla ning selgus, et need süüdistused on alusetud. Must lipp Abdul Mohseni Facebook'is pole ei An-Nuşrah'  ega ISISe lipp, vaid kõige tavalisem Šahada, islami usutunnistus, mis ei ole tingimata seotud ekstremismiga, nagu ka islamis traditsiooniline must värv. Uurides aga süüdistuste allikaid, selgus, et need kõik viivad Süüria valitsuse propagandaaparaadini, mis püüab kõiki Assadi vastaseid esitada ekstremistide ja terroristidena.

Ent kui need süüdistused luhtusid, tulid kurdid välja uute süüdistustega. Väidetakse, et jalgpallitreenerina olevat ta olnud osaline või isegi inspireerija veristes jalgpallimatšijärgsetes kokkupõrgetes araablaste ja kurdide vahel, mille käigus sai surma viiskümmend kurdi. Ehkki Mohsen neid süüdistusi tõrjub, ei ole need leidnud ei kinnitust ega ümberlükkamist sõltumatutest allikatest.

Moralité

Selle loo moraal on lihtne ja samas segane. Kes on Abdul Mohsen? Süütu ohver? Kangelane? Terrorist? Või lihtsalt inimene, kes sattus sündmuste keerisesse, mis ületavad inimmõistust?
5 Comments
-
10/1/2015 12:02:17 am

Loo moraal? Tõde on nagu nõel heinakuhjas - enne ei leia kui kuhugi augu torgib.

Toimub informatsiooni väänamine mitmelt rindelt. See, et Aylan Kurdi juhtumi puhul oli tegu lavastusega võib kah olla desinformatsioon. Võimalik, et tõenditena esitatud piltidel oli hoopis ta vend, kes lihtsalt ei osutunud klikimeedia jaoks piisavalt fotogeeniliseks.

Sellist ideoloogilist infosõda on igal pool näha. Mulle näiteks meenub veidi aega tagasi ERRis (millelt ma eeldaks kõrgeid standardeid) avaldatud artikkel Norras toimuvast arutelust "rassistlike" asukohanimede ümbertegemisest. Artikkel ise kõlas muidugi absurdselt, eriti veel mingi feministi tsitaat selle lõpus, a la nimed tulekski muuta, sest Norral on rassistlik ajalugu vms. Haistes pulli väljaheidet, otsustasin allikaid kontrollida. Kõigepealt lugesin üle viidatud artikli, mis oli vist avaldatud The New York Timesis, seal oli tõesti enam-vähem nii kirjas nagu ERRi portaalis, kuid oli kirjutatud pigem arvamusartikli/kolumnina (see peaks üldjuhul juba mingisuguse häiretulukese peas põlema lööma). Seejärel otsisin üles esialgse Norrakeelse artikli. Sealne jutt erines toonilt juba tunduvalt eelnevalt loetud artiklitest. Eriti häbiväärne oli aga see, et see absurdne tsitaat artikli lõpus oli täiesti valesti tõlgitud ja tegelikkuses risti vastupidine (st. mitte sugugi absurdne).
Osalt on süü kindlasti laisal toimetamisel, kuid paljud sellised juhtumid ilmnevad just üpris sihipärastel eesmärkidel. Heaks näiteks selles vallas on viimase Gaza sõja meediakajastus. Terroristid võisid ju kaotada tulevahetustes, kuid üpris selgelt võitsid avaliku arvamuse osas. Tänapäeval avaliku arvamusega liigutataksegi mägesid.

Reply
PiretBCN
10/1/2015 09:13:22 am

"Tänapäeval avaliku arvamusega liigutataksegi mägesid." Just nii, ilma nimeta kommentaator.
Ja esimest korda inimajaloo jooksul on võimalik olla ka kohtades, kus olla ei tohi. Seoses Eston Kohveriga räägiti palju ka Aleksei Dressenist. Mul jäi selle mehe kohta meelde kaks olulist asja: 1.Ta sai oma töö, kuna ta oskab väga hästi eesti keelt; 2.Vanglas meeldis talle lugeda head kirjandust ning soovitada ka teistele vangidele raamatuid.
Tegemist on seega targa mehega. Eesti kodakondsuse saab talt ära võtta, kuna see anti talle naturalisatsiooni korras ja Eestisse pole tema KEHAL enam asja. Aga tema VAIMUL?

Kes teab, mõne aja pärast võime ju kasvõi isegi siin vestelda näiteks mingi "Muheda Siilionuga", kellele väga meeldib Putin. Samuti on võimalik, et Aleksei tuleb siia ja kasutab oma õiget nime. Aleksei vaim on vaba. Virtuaalmaailmas on olemas religioosne element!

Etteruttavalt siis, Muhe Siilionu Aleksei, tahaks midagi head lugeda. Mida Sa soovitaksid? :)

Reply
Jüri
10/1/2015 05:15:26 am

Tegemist on kõige tavalisema sissetungijaga kes vasakäärmusliku propagandavankri ette rakendati. Eks me kõik suudame vajadusel midagi positiivset teha aga ebaseaduslik normaalse riigi ületamine lõpeb mõnel pool tinamürgituse või siis paremal juhul vangimaja ja peale kinni istumist välja saatmisega. Jalgpall ei ole õigustus kuritegelikule sissetungile.

Reply
v.n.
10/2/2015 02:12:36 am

Üsna ootuspärane, et pagulaste näol ei saa Euroopa juurde mingeid geeniusi ja ingleid, vaid tavalisi inimesi. Kujutame ette, kui mingi Stalin ründaks jälle Eestimaad ja siinsed kurjad kommenteerijad ja netihundid põgeneksid jälle pagulasparadiisi Rootsi. Ja siis ilmuksid twiidid ja blogisissekanded, kus see ja too pagulane on võtnud mõned aastad tagasi pagulaste vastu sõna ja reljeefseid väljendeid tarvitanud, nüüd aga redutab ise Rootsis jne. Ma usun, et selline olukord on täiesti võimalik. Täpselt samuti on enamus praeguseid pagulasi kah mingid suvalised tondid, kellelt oleks ebaõiglane oodata mingeid kõrgeid moraalseid tõekspidamisi või laiema pildi nägemist.

Reply
Ummm
10/10/2015 12:43:14 pm

Aylan Kurdi surnukeha leidmine ei onud lavastatud. Ema ja kaks last uppusid Üks vend leiti liivalt, teine kivide vahelt. Fotodel on näit. laste riietus erinev. Eks need "isamaalased" põlgavad põgenike, neid uuritakse ja puuritakse. Aga venehingi pakitakse korterisse kasvõi 100, kui ainult saaks möne elamisloa müüdud. Inimkaubandus?

Ju loodus teab miks Eesti rahvas vananeb välkkiirusega, miks enesetapud koguvad meeste seas jälle populaarsust.

Reply



Leave a Reply.


    Disclaimer.

    0. Kõik minu blogis avaldatud tekstid on Copyleft tingimuste kohaselt vabalt kasutatavad teosed.
    1. Tere tulemast minu blogisse. See on minu isiklik inforuum, kus ma väljendan oma mõtteid tsenseerimata kujul, ilma kõõritamata poliitilise korrektsuse suunas.
    Kui kedagi mu mõtted või sõnad riivavad -- palun ette vabandust. Aga selline ma kord juba olen.
    2. Ma tervitan igasuguseid kommentaare nii allkirjastatult kui anonüümselt, nii sõbralikke kui kriitilisi ja lausa vaenulikke, ainus kriteerium on sisukus.
    3. Ma ei premodereeri kommentaare (samas ei vastuta selle eest, kui need minust sõltumatul põhjusel ei ilmu).

    4. Kommentaarid, mis ainult kaasa kiidavad või sisutult sõimavad, ma lihtsalt eemaldan. Tegu on minu isikliku ruumiga, mille eest vastutan nii moraalselt kui juriidiliselt.
    5. Samuti kustutan kommentaarid, mis sisaldavad reklaami või sisutuid linke.
    6. Igale kommentaarile ma ajapuudusel vastata ei saa.


    Autor

    Mihhail Lotman,
    ζῷον πολιτικόν

    RSS Feed

    Arhiiv

    February 2023
    December 2022
    June 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    October 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011
    April 2011
    March 2011
    February 2011
    December 2010
    October 2010
    September 2010
    August 2010


    Rubriigid

    All
    Eesti ühiskond
    Eesti ühiskond
    Eesti ühiskond
    Eetika
    Eetika; Religioon
    Film
    Filoloogia
    In Memoriam
    Irl
    Jalgpall
    Kangelaseepos
    Keskkond
    Kgb
    Konverentsid
    Kultuurisemiootika
    Kunst
    Lähis-Ida
    Lollus
    Luule
    Muusika
    Pagulased
    Poliitika
    Puust Ja Punaselt
    Raamatud
    Reisid
    Seks
    Semiootiku Vaatevinklist
    Tähtpäevad
    Terror
    Ühiskond
    Ühiskond
    Valimised
    Välispoliitika
    Vandenõuteooriad
    Värsiteadus
    Värsiteadus
    Venemaa

Copyleft (ɔ) by Mihhail Lotman