MIHHAIL LOTMANI KODULEHEKÜLG
  • Blogi
  • Minust
  • CV
  • Publikatsioonid
  • Meedias
  • Galerii
  • Failid
  • KFT
  • Vaba Akadeemia

Kreeka parlamendivalimised ja Putini rünnak tiibadelt

1/28/2015

7 Comments

 
Picture
Kreeka parlamendivalimised võitis suurelt vasakerakond Syriza. Syrizat on lääne meedias, k.a Eestis nimetatud vasakäärmuslikuks. Kuna mingi erakonna või liikumise positsioon skaalal vasak-parem on suhteline, siis see, mis mõni aeg tagasi tundus äärmuslik, võib muutuda mainstream'iks, ja vastupidi. Mis puudutab Syrizat, siis Kreeka poliitilisel maastikul pole ta kaugeltki kõige äärmuslikum vasakjõud, nii et minu meelest on tegemist lihtsalt kreeka uue vasakpoolsusega.

On palju räägitud selle võidu majanduslikest tagajärgedest nii Kreekale kui eurotsoonile tervikuna. See kõik on kahtlemata oluline, kuid majandusvõhikuna ei pea ma õigeks sellel pikemalt peatuda. Vähem on tähelepanu pööratud poliitilistele tagajärgedele, mis on minu meelest väga olulised ja ohtlikud. Nimelt sai Putini agressiivne poliitika tähtsa ja avaliku liitlase. Juba enne valimisvõitu teatas Syriza juht Alexis Tsipras, et näeb Venemaas olulist liitlast Kreekale, tähtsamat kui mitmed EL riigid, ja vastustas resoluutselt venevastased sanktsioonid.


Picture
Uus Kreeka välisminister Nikos Kotzias (vasakul) koos suurvene šovinismi laulikuga Aleksandr Duginiga (https://twitter.com/andersostlund/status/560307077290405889/photo/1)
PictureAlexis Tsipras ja Pablo Iglesias Turrión
Nagu me nüüd teame, väljendabki tema esimene avaldus peaministrina solidaarsust Putini Venemaaga ja nördimust isegi uute sanktsioonide võimaluse üle: temaga pole eelnevalt konsulteeritud. Niisiis võtab Kreeka uus valitsus ette laiaulatusliku rünnaku EL suunas, mis hõlmab nii majanduslikke kui välispoliitilisi aspekte.

Kreeka pretsedent on iseenesest ebameeldiv ja kätkeb endas potentsiaalset ohtu Euroopa stabiilsusele. Palju olulisem on aga, et Kreeka kogemust jälgitakse tähelepanelikult teistes EL riikides, ennekõike nendes, mis on majanduslikes raskustes. Arvatakse, et järgmine on Hispaania, kus erakond Podemos on nii maailmavaatelt kui taustalt üsna lähedane Syrizale. Erakond eesotsas oma noore karismaatilise liidri Pablo Iglesias Turrióniga kasvatab kiiresti populaarsust. Arvult on ta Hispaanias juba teine, mõnede arvamusküsitluste järgi juba juhtiv poliitiline jõud.

Ehkki
IglesiasTurriónil nagu ka Tsiprasel on kommunistlik taust, ei nimetaks ma ka Podemost äärmuslikuks erakonnaks. See on Euroopa uus vasak ja ma soovitaksin tähelepanelikult jälgida nii nende ideoloogiat kui praktikat. Mõlemal juhul on tegu postkommunistliku marksismiga (liikumistes on väga tugev trotskistlik element), mis ei usu Gulagi õudustesse ja näeb põhivaenlasena lääne liberaalset ühiskonda. Ka teistes Lääne-Euroopa riikides näeme uute vasakjõudude tõusu.


PictureGábor Vona loeng Moskva Ülikoolis. Dugin kuulab tähelepanelikult
Kuid Kreekas nagu ka mujal Euroopa riikides on Putinil teisigi sõpru. Need on jõud, mida tavaliselt nimetatakse paremäärmuslikeks. Nendest märkimisväärseim on Ungari erakond Fidesz eesotsas valitseva peaministri Viktor Orbániga. Ka Fideszit on vahel nimetatud paremäärmuslikuks erakonnaks, kuid isegi Ungaris on võrreldes Jobbikuga tegemist üsna mõõduka jõuga.

Muide, ka Jobbik esindab Euroopas putinimeelset jõudu ja on andmeid selle kohta, et Venemaa salaja finantseerib seda erakonda. Igatahes on erakonna juht
Gábor Vona vene šovinismi ideoloogi Aleksandr Dugini mõttekaaslane ja külastades viimase kutsel Moskvat, pidas Moskva Ülikoolis loenguid.


Putini katsed lõhestada EL ühtsust ja euroatlantilist solidaarsust kukkusid läbi. Kuid, nagu ma juba ükskord kirjutasin, on Putin Euroopa vastu avanud teise rinde. Kui frontaalrünnak ebaõnnestub, rünnatakse tiibadelt, kusjuures ideoloogial pole suurt tähtsust: vasak või parem, peaasi, et mitte mainstream.

Mul on eriti kurb lugeda sotsiaalmeediast neid kommentaatoreid, kes on vaimustunud Syriza võidust ning kirjutavad, et ka eestlastel on aeg "selg sirgu ajada". Armsad sõbrad. Võib-olla te pole märganud, et erinevalt Kreekast ja Hispaaniast ei olegi Eesti selg küürus. Eesti riiki ei rõhu võlakoormus ja see on taasiseseisvunud Eesti eri valitsuste õige poliitika tagajärg. See ei tähenda, et erinevad vasakerakonnad (Keskerakond, Rahvaliit, SDE) ei ole plaaninud suuri laene. Kuid see neil ei õnnestunud ja meil -- erinevalt Kreekast -- ei ole Euroopas kedagi alandlikult tänada ega häbeneda.
7 Comments
Tõnu
1/28/2015 02:58:13 am

Juhiksin tähelepanu ka sellele, et Syriza koalitsioonipartneri ANELi ehk Sõltumatute Kreeklaste liider ja vastne Kreeka kaitseminister Panos Kammenos on selle aastanumbri sees (15. jaanuaril) jõudnud Moskvat väisata. Nii et kaarte ei segata mitte ainult ELi sees, küsimusi tõusetub ka NATOs. Siin-seal on viidatud Syriza 2012. aastal avaldatud programmile (http://links.org.au/node/2888), mille 40. punkt näeb muu hulgas ette Kreeka NATOst lahkumise, mistõttu probleem võiks justkui "iseenesest laheneda", nagu on pakutud. Ent pole selge, kas see on endiselt programmiline seisukoht, ning mõistagi ei juhtuks see üleöö.

Pildil härra Kammenos meilegi tuttava Puškovi, kellele USA ja Kanada on teatavasti sanktsioonid kohaldanud, ja riigiduuma kaitsekomitee aseesimehe Klintsevitšiga: https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xfp1/v/t1.0-9/s720x720/10372540_10203776416226670_8473586178100008868_n.jpg?oh=eda2ca10a3f04d02a2b09ad5ea47cef1&oe=556C63BD&__gda__=1428313668_3f5432652a8378e285b368f1f080d186

Klintsevitš, Ühtse Venemaa karu ja Kammenos: https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10404324_10203776466227920_8059890660703696591_n.jpg?oh=f12da31bdbcfca0a23addbd0f6706ab5&oe=55697491&__gda__=1432811655_32b4b938c8be86000d5be152a5c7a7e9

/During the meeting, Kammenos declared: "ANEL is ready to create a European-wide group involving political forces from South-European countries the economy of which has been damaged as a result of the EU economic sanctions against Russia. The aim of this group will be a reversal of this process that affects more the EU countries and less - Russia"./

Duginist ja Syrizast pikemalt: http://anton-shekhovtsov.blogspot.com/2015/01/aleksandr-dugin-and-syriza-connection.html

Reply
Tõnu
1/28/2015 03:04:47 am

Ja veel sel teemal: http://www.rferl.org/content/greek-syriza-deep-ties-russian-eurasianist-dugin/26818523.html

Reply
ML
1/28/2015 04:07:41 am

Väga asjakohased kommentaarid, aitäh.

Reply
ckrabat link
1/28/2015 04:45:39 am

Üldiselt näitas partneri valik suuresti ära edasise suuna ja Euroopal saab raske olema. Syrizal oli kaks valikut, kuna kommunistid ei tahtnud valitsusse tulla ja Kuldset Koidikut ei tahetud, loodeti et koalitsioon tehakse Te Potemiga (Jõgi) ning Tsipras räägitakse ära. ANELiga leibbade ühte kappi panek näitab, et Tsipras tahab olla Euroopa Hugo Chavez.
Kahte asja tuleb silmas pidada: Putin ei ole vasakpoolne ning tema ideoloogiline liitlane Kreekas on pigem ANEL. Tsipras ei ole eurovastane, vaid ta tahab lihtsalt võlgu mitte tagasi maksta. Tema on tõepoolest vasakpoolne.

Reply
ML
1/28/2015 05:53:18 pm

1. Praegu on vist nii, et Kreeka parlamendierakondadest ainult ND ja PASOK (selle rusud) ei ole otseselt seotud Putiniga. Syrizast vasakul olevatel kommunistidel on ammused sidemed Venemaaga, aga ka "fašistlikul" Kuldsel Koidikul on need märgatavad (vrd kas või siin: https://xaameriki.wordpress.com/2014/05/15/golden-dawn-in-moscow-we-set-the-foundations-of-greek-russian-cooperation/). Loogika on lihtne: ühisrinne lääne tsivilisatsiooni vastu.
2. Putin ei ole vasakpoolne, Teil on õigus. Aga ta ei ole ka parempoolne. Tal ei ole üldse ideoloogiat ega moraali, vaid üksnes taktikalised käigud.
Keiser Aleksandr III olevat öelnud, et Venemaal on vaid kaks liitlast: sõjavägi ja laevastik. Putini Venemaal on samuti kaks liitlast: FSB ja SVR. Kõik teised on jalamatid.

Reply
Eerik-Niiles Kross
2/1/2015 12:54:34 am

Ka mina nimetasin neid vasakäärmuslikeks, kuid jah, seda on nad küll pigem mu maitset kui kreeka konteksti arvestades. Muidu aga on selle lingi taga mõningaid asjaolusid, mis on Syriza puhul veel oluliseld.
Olgu nad uus või äärmusvasakpoolsed, nad on ka sõna otses mõttes duginlikud eurasianistid. Kremlis kujutletud suure kristlike maailmade vastasseisus jäävad nad teisele poole joont: http://www.delfi.ee/news/riigikogu2015/arvamus/eerik-niiles-kross-kuidas-haaletaks-kreeka-uus-venemeelne-valitsus-nato-artikkel-5-rakendamise-osas?id=70686587

Reply
ML
2/4/2015 12:54:17 am

Syriza puhul on oluline nii Kreeka kui rahvusvaheline kontekst. Kreekasiseselt oli neil väga oluline näidata, et nad pole äärmuslased. Ka vasakul tiival. Et see lai koalitsioon trotskistidest rohelisteni ongi uus mainstream. Ja valimiste tulemused näitavad, et sellisel väitel on alust.
Kreeka valimised on olulised küll ja nende tulemus võib avaldada mõju tervele Euroopa Liidule, kusjuures see mõju võib olla väga dramaatiline ja Eestile ebasoodne. Kuid veel palju olulisem on see, et "moodne Kreeka haigus" on nakkav ja see, mis praegu toimub Hispaanias on palju tähtsam ja huvitavam ka ideoloogilisest ja poliittehnoloogilisest perspektiivist. Ma arvan, et see uusvasakpoolsuse laine on varsti põhiline vasakjõud Euroopas, mis sööb välja traditsioonilise sotsiaaldemokraatia, nii nagu Kreekas sõi Syriza välja PASOKi.

Reply



Leave a Reply.


    Disclaimer.

    0. Kõik minu blogis avaldatud tekstid on Copyleft tingimuste kohaselt vabalt kasutatavad teosed.
    1. Tere tulemast minu blogisse. See on minu isiklik inforuum, kus ma väljendan oma mõtteid tsenseerimata kujul, ilma kõõritamata poliitilise korrektsuse suunas.
    Kui kedagi mu mõtted või sõnad riivavad -- palun ette vabandust. Aga selline ma kord juba olen.
    2. Ma tervitan igasuguseid kommentaare nii allkirjastatult kui anonüümselt, nii sõbralikke kui kriitilisi ja lausa vaenulikke, ainus kriteerium on sisukus.
    3. Ma ei premodereeri kommentaare (samas ei vastuta selle eest, kui need minust sõltumatul põhjusel ei ilmu).

    4. Kommentaarid, mis ainult kaasa kiidavad või sisutult sõimavad, ma lihtsalt eemaldan. Tegu on minu isikliku ruumiga, mille eest vastutan nii moraalselt kui juriidiliselt.
    5. Samuti kustutan kommentaarid, mis sisaldavad reklaami või sisutuid linke.
    6. Igale kommentaarile ma ajapuudusel vastata ei saa.


    Autor

    Mihhail Lotman,
    ζῷον πολιτικόν

    RSS Feed

    Arhiiv

    February 2023
    December 2022
    June 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    October 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011
    April 2011
    March 2011
    February 2011
    December 2010
    October 2010
    September 2010
    August 2010


    Rubriigid

    All
    Eesti ühiskond
    Eesti ühiskond
    Eesti ühiskond
    Eetika
    Eetika; Religioon
    Film
    Filoloogia
    In Memoriam
    Irl
    Jalgpall
    Kangelaseepos
    Keskkond
    Kgb
    Konverentsid
    Kultuurisemiootika
    Kunst
    Lähis-Ida
    Lollus
    Luule
    Muusika
    Pagulased
    Poliitika
    Puust Ja Punaselt
    Raamatud
    Reisid
    Seks
    Semiootiku Vaatevinklist
    Tähtpäevad
    Terror
    Ühiskond
    Ühiskond
    Valimised
    Välispoliitika
    Vandenõuteooriad
    Värsiteadus
    Värsiteadus
    Venemaa

Copyleft (ɔ) by Mihhail Lotman