Piinlik lugu Valeri Korbi väitekirjaga muutus eriti halenaljakaks pärast tema ja ta erakonnakaaslaste kommentaare. Nt toob Postimees ära Keskerakonna aseesimehe Enn Eesmaa arvamuse, kes ei näe praeguses staadiumis põhjust Korbi plagiaaditeemat erakonna sees põhjalikult arutada: "... esialgu ma arvan Korbi kommentaaride põhjal, et see juhtum on plagiaadist väga kaugel". Enn Eesmaa on tuntud oma kadestusväärse oskuse poolest rääkida autoriteetselt asjadest, mille kohta tal puuduvad ammendavad teadmised. Korb ise eitas hakatuseks kõiki süüdistusi, kuid mõne tunni pärast veeretas vastutuse õppeasutusele ja oma õppejõududele. Enn Eesmaa ja Aadu Musta kommentaaridest võiks jääda mulje, et praegu pole veel midagi tõestatud, tõestused tuleb alles ära oodata. Refereerides professor Musta ütlusi, kirjutab Delfi: "juba kahtlustamine on tõsine asi, aga kindlasti tuleb ära oodata süüdistus, kui see üldse tuleb."
Ma ei tea, kas selliste ütluste puhul on tegemist naiivsuse või sihiliku hämamisega: Dissernet on oma tõendid esitanud ja igaühel on võimalik nendega tutvuda. Mingisugust kohtulikku menetlust ei tule ja on raske aru saada, kuidas Eesmaa ja Must seda ette kujutavad. Siinkohal pean vajalikuks lühidalt tutvustada Disserneti eesmärke ja tegevust.
Poliitikute ja teiste avalike tegelaste väitekirjade autentsuses on erinevates riikides ennegi kaheldud, kuid alles 2011 startis Saksamaal projekt VroniPlag, mis on paljastanud plagiaadi ka mitme prominendi väitekirjas. Selle eeskujul, kuid teostuselt juba kõrgemal tasemel startis 2013. aastal Venemaal projekt Dissernet. Algataja oli füüsik Andrei Rostovtsev, projektiga liitusid väljapaistvad teadlased, nagu nt juhtiv vene biofüüsik Mihhail Gelfand, nendega liitus ka ajakirjanik ja kodanikuaktivist Sergei Parhomenko.
Dissernet kasutab keerulist tarkvara, mis automaatselt analüüsib suurt tekstimassiivi. Ning see tarkvara areneb pidevalt. Seda on oluline rõhutada, kuna tegemist ei ole vabalt netist tõmmatavate ingliskeelsete programmide laadse asjaga.
Disserneti eesmärgid olid algul puht teaduslikud, kuid pea kohe selgus, et Venemaal tegutseb väitekirjatööstus, mida kontrollib teadusfunktsionääridest, poliitikutest ja jõustruktuuridest läbi põimunud maffia. Kuna valdav enamik paljastusi puudutas kas Venemaa võimukandjaid või võimule lähedasi isikuid, hakati Dissernetti süüdistama poliitilises angažeerituses. Need süüdistused näisid seda tõenäolisemad, et Disserneti aktivistid ja ennekõike juba mainitud Parhomenko ja Gelfand on samas ka Putini režiimi kriitikud, ja see kriitika tugevnes pärast invasiooni Ukrainasse. Sellegipoolest on need süüdistused alusetud, kuna Dissernet kontrollib kõiki väitekirju. Ja see, et valdav osa paljastusi puudutab võimueliiti, on omaette näitaja. Kuid mõnikord on ka nn demokraat vahele jäänud.
Võib-olla kõige kuulsam sedalaadi juhtum puudutab Kirovi oblasti kuberneri Nikita Belõhhi, kes on üks viimaseid liberaalseid poliitikuid Venemaa võimuladvikus. 2010. aastal kaitses Belõh väitekirja "Laagrimajanduse formeerumise ja funktsioneerimise eripärad aastatel 1938-1953 (NKVD-MVD Vjatlagi ja Vjatka parandustöölaagri materjalide põhjal)". Töö on igati "progressiivne", stalinliku režiimi vastane, kuid paraku leidub selles plagiaati. Belõhi juhtumil peatume natuke põhjalikumalt, kuna võrdlus Korbi tööga on üsna kõnekas. Kõigepealt summeeritud tabel Dissernetist:
Helelilla tähistab L. Rasskazovi 2001. aastal kaitstud väitekirjast "Деятельность органов государственной безопасности по реализации политики ВКП(б) (конец 20-х - 1941 гг.)" "laenatud" teksti. Roheline tähistab laene internetis publitseeritud V. Veremjevi 2002. a raamatust "Учреждение К-231: Страницы истории (даты, факты, имена)". Helesinine tähistab sama autori 2004. aasta raamatut "Латыши в Вятлаге". Oliiviroheline märgib V. Berdinskihhi raamatut "ВЯТЛАГ (История одного лагеря) (2001).
Mida tähendab "osa teksti"? Võtame näiteks lk 28. Rohelisega on märgitud need kohad, mis kattuvad Veremjevi raamatuga.
Ja nüüd Valeri Korbi kuulsusrikka uurimistöö juurde. Tema laenude tabel näeb võrreldes Belõhi omaga välja hoopis teistsugune:
Oluline vahe Belõhi case'iga seisneb selles, et Belõh kasutas samale teemale pühendatud allikaid, kusjuures tõepoolest on raske aru saada, kas tegemist on lohaka tsiteerimise või plagiaadiga. Korbi puhul selliseid kahtlusi ei teki, juba sellepärast, et plagieeritavad tekstid kuuluvad täiesti teise teemavaldkonda. Korbi väitekirja pealkiri on "Проблемы формирования готовности муниципальных служащих к профессиональной деятельности", st munitsipaalteenistujate professionaalse tegevuse valmiduse formeerumise probleemid. Kõlab päris teaduslikult. Paraku on lõviosa teksti võetud allikast, mis räägib hoopis politseitöötajatest (siseasjade organite töötajatest). On enam-vähem selge, kuidas see mehhanism toimis: pealkiri pandi google'isse ja võeti sarnased tekstid. Ning edasi asendati find and replace meetodiga nt 'kursandid' 'munitsipaaltöötajatega' jne. Nii näeb välja nt lk 165:
Üksikasjalikumalt vt Disserneti koduleheküljelt , kuid ma arvan, et vähemalt heale kolleegile professor Aadu Mustale peaks toodust piisama.
Valeri Korb väidab (ja Enn Eesmaa seda kordab), et tegemist on vana asjaga ja kes neid detaile enam täpselt mäletab. Mina olen oma väitekirjad kaitsnud enne hr. Korbi, kuid mäletan üksikasjalikult mitte üksnes neid, vaid ka oma 250-leheküljelist diplomitööd (oponent hindas selle kandidaadiväitekirja vääriliseks) ja isegi oma kursusetöid. Põhjuseid on kaks. Esiteks, ma kirjutasin nad ise. Teiseks, ma ei ole (veel) nõdrameelne.