MIHHAIL LOTMANI KODULEHEKÜLG
  • Blogi
  • Minust
  • CV
  • Publikatsioonid
  • Meedias
  • Galerii
  • Failid
  • KFT
  • Vaba Akadeemia

Tallinna valimised

10/16/2013

8 Comments

 
    Mult küsitakse tihti, kuidas ma suhtun VIKi, Vabakunda ja teistesse mitteformaalsetesse ühendustesse. Mu vastus koosneb kahest osast: 1) suhtun väga positiivselt, sellised ühendused takistavad poliitilise elu stagneerumist, toovad sisse värsket verd, mõtteid jne; 2) suhtun halvasti, juhul kui nende peamine eesmärk on võimule pääsemine ja nad toimivad kui varierakonnad. Miks varierakonnad on halvemad kui avalikud erakonnad, on ka selge: esiteks, nad ei ole nii läbipaistvad ja selle aasta kohalikud valimised seda ka selgelt tõestavad. MTÜd on seadusega palju paremini kaitstud kui avalikkusele avatud erakonnad. Teiseks, erinevalt erakondadest ei vastuta sellised ühingud oma valija ees ning see on põhjus, miks ma suhtun valimisliitudesse halvasti. Eesti lähiajalugu näitab, et valimisliitudes on suurem korruptsioonioht kui institutsionaliseeritud erakondades.    
    Kuid iga asja tuleb käsitleda konkreetses kontekstis. Ma suhtun hästi VIKi ja Vabakunna tegevusse Tartus, arvan, et nad lisavad praegusele kampaaniale värvikust. Samas on mul suured kahtlused VIKi, EKRE ja muude väikeste erakondade ja üksikkandidaatide tegevuse osas Tallinnas. See, mis mind kirjutama sunnib, on mitte üksnes anonüümsete kommentaatorite, vaid ka asjatundjate suust ja sulest leviv naiivsus. Enne eelmisi munitsipaalvalimisi rääkisin paljude Tallinna sõpradega, kes soovisid midagi uuemat, ausamat, puhtamat jne ning valisid kas väikseid erakondi või üksikkandidaate. Minu väide, et sellest võidab ennekõike nende põlastatud Savisaar (aga kõik mu sõbrad ja tuttavad olid Savisaare ja Keskerakonna põhimõttelised vastased), tekitas neis umbusku ja halvakspanu ("teadagi, teeb oma IRLile propagandat"). Vaatame aga möödunud KOV valimiste tulemusi (2009).
    Nii hääletasid tallinlased:
Picture
See aga on kohtade jaotus Tallinna linnavolikogus:
Picture
    Põhimõtteliselt on pildid sarnased, peamine vahe on vaid selles, et "muud" volikokku ei pääsenud, aga neid kokku oli üle 9000 ehk peaaegu 4,5%. Kuhu need protsendid kadusid? Vastates sellele lihtsale küsimusele tehakse sageli kaks vastandlikku viga:
    1) hääled lihtsalt kadusid ja see ei mõjuta lõpptulemust;
    2) hääled "läksid kellelegi üle", need "kanditi" jne.
Mõlemad arvamused on ekslikud: hääli kantida ei saa, kuid kohtade jaotamist nad siiski mõjutavad, kuna volikogus on volinikke ikkagi 100%.  4,5% defitsiit on kompenseeritud nii, et Kesk sai juurde 2%, Re ja IRL kumbki 1% ja SDE 0,5%. Nii et nagu ma hoiatasingi, need, kes hääletasid "muude" poolt, toetasid oma häältega ennekõike Savisaart.
    Kuid see oli 2009. aastal, mil Savisaare poolt hääletaski absoluutne enamus (53,6%), ning see, et ta sai 55,7% mandaatidest, ei ole põhimõtteline vahe. Teine olukord on praegu. Võrreldes eelmiste valimistega on kaks põhimõttelist erinevust: a) Kesk ei pruugi saada absoluutset enamust (toetus kõigub 46-51% vahemikus); b) "muud" võivad saada kuni 10% häältest, aga ikkagi ei pääse volikokku. Tulemusena võib juhtuda, et kogudes isegi alla 50% häältest saab Keskerakond Linnavolikogus absoluutse enamuse.
    Antud postitusega ei taha ma teha valimispropagandat oma erakonnale. Kui teile meeldib Keskerakond ja Savisaar, andke talle oma hääl. Kui ei meeldi, siis on teie ees valik. Näiteks olete paremtsentristlike vaadetega inimene, siis võite valida RE või IRL. Kui olete vasakpoolsete vaadetega, siis valige sotsid (see, et nad tõenäoliselt teevad Savisaarega koalitsiooni, on juba nende südametunnistusel). Praegu on vaja murda Keskerakonna ainuvõim Tallinnas. Kui te aga annate oma hääle Hardo Aasmäele, Mart Helmele või muudele taolistele tublidele inimestele, siis on mul teile ainult üks palve: ärge pärast imestage, et Savisaar jälle võitis.
    
Picture
UPD 22.10. Lubage soovida õnne kõikidele tallinlastele, kelle lemmikerakond eesotsas lemmikjuhiga saavutas ajaloolise võidu. Et saite võrreldes 2009. aasta KOViga 2% hääli vähem, aga kaks kohta rohkem, võlgnete tänu VIKile, EKREle ja muudele liitudele ja kandidaatidele, kes volikokku ei pääsenud.
    Samas tunnen kaasa nendele tallinlastele, kes hääletasid teisiti ning oleks tahtnud Tallinnas muutusi näha. Iseennast aga õnnitlen selle puhul, et ei ole tallinlane.
8 Comments
Viktoria
10/18/2013 08:08:23 pm

Kahju, et kirjutaja ei suuda mõelda kohaliku kogukonna elu- olu üle ja ei saa aru, et liitudesse on koondunud kohalike seltside inimesed, kes aastaid näinud, et midagi ei toimi nende kodukohas ja tahavad seda muuta. Oma positsiooniga kirjutada artikkel, mis segaduses inimesed veel enam segadusse ajab on ainult vesi Savisaare veskile. Kuidas vaataks M. Lotman kui tema erialal tuleks asja juhtima poliitik, kes asjast enesest midagi ei tea ja teeb pidevalt valdkonna kahjulikke otsuseid. Sama on Tallinna linnaga. Poliitikute asemel peavad linna juhtima asjatundjad mitte tsirkuseartistid, mitte et ma tsirkuseartistidest midagi ei pea aga iga kingsepp jäägu oma liistude juurde ja ainuke asjatundja kandideerijate seas on just Hardo Aasmäe, kel vastav haridus ja ka huvi linna tõelise toimimise parandamise vastu. Appi tuli ta just valimisliidule, sest nägi nende seas inimesi, kes juba praegu töötavad oma linnaosades, seltsides, püüdes väheste vahenditega korraldada inimeste elu paremaks. Enne kriitikat peaks ikkagi süvenema ja tutvuma kellega on tegu mitte nii pealiskaudse vaatluse alusel lahmivaid avaldusi tegema ja solvama inimesi, kes südant oma kodukoha edasise saatuse üle valutavad. Muide viimast ei oodanud ma teadusega tegelevalt inimeselt. Tuletan meelde, et praegu ei valita suurt poliitikat vaid kohaliku oma valitsust.

Reply
Mihhail Lotman
10/19/2013 02:54:33 am

Hea Viktoria,
Just mure "kohaliku kogukonna elu-olu üle" sundis mind seda postitust kirjutama. Teie kommentaaris on läbisegi kolm probleemi, kusjuures need on ise komplekssed. Et Teile vähegi ratsionaalselt vastata, käsitlen neid eraldi.
1. Ma kindlasti ei arva, et linna peavad juhtima "spetsialistid". Linna peavad juhtima inimesed, kes esindavad linnaelanike huve. Tavaliselt nimetatakse neid poliitikuteks. Linnajuhid võtavad tööle spetsialistid, kes suudavad praktiliselt ellu viia linnaelaniku soovid. Spetsialist, kes ise teab, kuidas linna või riiki juhtida, kuulub autoritaarse või koguni totalitaarse süsteemi juurde.
1.1. Mis puudutab minu eriala, siis vaevalt seda suudaks juhtida tsirkuseartist ja juhul, kui mõni kõrgkool palkaks endale selliseid artiste professoriteks, näitaks see halba juhtimist. Konkreetselt minust rääkides -- olen oma ametikohale nimelt valitud, aga mitte määratud.
2. Ma kujutan ette, et Te siiralt soovite muutusi Tallinnas, kuid Te ei saa vist aru valimissüsteemi iseärasustest, isegi pärast seda, kui püüdsin selle maksimaalselt selgeks kirjutada. Praeguste näitajate järgi ei pääse ITK isegi volikokku ning see tähendab siiski seda, et just nemad parandavad keskerakonna positsiooni volikogus.
3. Sellest on mul raske kirjutada, kuna pean minema isiklikuks, mis mulle sugugi ei meeldi. Tuletan Teile meelde, et ITK linnapeakandidaat on juba olnud Tallinna linnapea ning selle perioodi kohta on väga halvad mälestused, nii korruptsiooni kui linnapea käitumise seisukohalt (ei taha siin detailidesse laskuda, kuid see on kõik leitav). Samuti tekitab tema tegevus KGB arhiivide üleandmisel Venemaale pehmelt öeldes hulgaliselt küsimusi. Jällegi ei taha detailidesse minna.
Hardo Aasmäel oli vaieldamatult positiivne roll perestroika käigus, kuid veel positiivsem oli Edgar Savisaare oma. Ning mul on väga kahju vaadata, mis nendest meestest on praegu saanud.

Reply
Ingmar Tulva
10/19/2013 06:02:33 pm

Mõistetav ja kuigivõrd nõustutav, aga ometi, kui kaua me seda loogikat järgima peaksime? Igal konkreetsel valimiskorral on ikka vaja valida mõnda suurtest; kui kõik öökima ajavad, siis ilmselt seda, mis kõige vähem valulisi spasme tekitab. Vähe sellest, et kirjeldet käitumisjuhis täielikult välistab igasugused muudatused valitsejaskonnas, tegelikult peaks see meid tasapisi kaheparteisüsteemi viima, sest mõni suurtest triivib mingil hetkel allapoole valitavuse piiri, satub seega kategooriasse "neid valides toetad kurjategijaid" ja adieu, unustage ära, sellest piirist ülespoole enam ei tulda.

Üldse, mismoodi mõista mõttekäiku "nad on väga toredad, toovad värskust, aga püha taevas, ärge ometi nende poolt hääletage"? Aitäh nägu näitamast, oli väga lõbus, tõmba nüüd uttu?

Reply
Mihhail Lotman
10/19/2013 06:39:54 pm

Hea Ingmar,

saite minust täiesti valesti aru. Vastupidi: ma arvan, et see, mida Vabakund ja analoogilised ühendused teevad, on see, et nad enne valimisi "näitavad nägu ja siis tõmbavad uttu". Tööd tuleb teha päevast päeva ja aastast aastasse. Umbes nagu doktoriväitekirja kaitsmine: fookuses on küll kaitsmise päev, kuid sellele peab eelnema aastatepikkune töö.

Reply
Ingmar Tulva
10/19/2013 07:34:20 pm

Noh, kui mõte oli selline, siis oli ta osavalt ära peidetud - ei suuda ka mitu korda üle lugedes sellist point´i üles leida. Muidugi, väikeliitude poolt püüdlikult mittehääletamine garanteerib selle, et nad uttu ka tõmbavad. Kohalikud valimised on minu arvates ka vabam eksperimenteerimisruum kui riigikogu elektsioon, kus veidra valiku tegemisel lootus, et su valik valituks osub, suht olematu.

Õigupoolest on mul õnn olla valija ringkonnas, kus mistahes valik või valiku mittetegemine ei põhjusta ei Savisaare ega vanakuradi enda enda võimulesaamist ega -jäämist ja kus sestap on eksperimenteerimisruumi rohkem. Tallinna valikuid vaadates kipun pigem arvama, et Savisaare võit ei ole sugugi suurim häda, mis alternatiive valides juhtuda võiks.

Tõnis Bleive
10/19/2013 08:59:57 pm

Märkasin hiljuti ka mingit arvutust häälte moondumisest Tallinnas. Kui see arvutuskäik ongi üks nendest vastandlikest vigadest, siis saab blogisissekanne asjakohase näite:

http://www.iseseisvuspartei.ee/test/index.php/uudiseid-siit-ja-sealt-avatud/items/enn-oja-eeluelevaade-2013-kov-valimistest-tallinnas.html

Reply
Kalmer Piiskop
10/20/2013 09:03:31 pm

Pigem las Keskerakond viib ellu oma plaani! Kui mingi teine erakond oleks võitnud, siis see oleks esmalt hakanud lammutama ja siis oma plaani üles ehitama ning lõpuks oleks kokkuvõttes olukord veel halvem. Seevastu tuleb järjepidevalt tegutseda selle nimel, et inimesed jätaksid maha kõik erakonnad ja hakkaksid kasutama oma tervet mõistust meie piirkonna arendamises. Neid asju ei saa otsustada ametniku tasemel bürokraatlikult, vaid teaduslikult ja asjatundjad peavad olema juhtivatel kohtadel. Kui massiliselt õigesti tegutseme, siis tuleb kord päev, kui meie pealinna ega ka maad ei valitseta ühegi kitsa rühmituse huvidest lähtuvalt, vaid tegelikest vajadustest tulenevalt.

Reply
Mart K
11/10/2013 01:50:09 am

Erakondade ja ka Teie retoorika antud küsimuses tundub olevat kahtlase sisulise väärtusega. Selle all pean silmas järgmisi punkte:
1) Süüdistatakse valijat.
2) Unustatakse ära, et valimistel hääletatakse kellegi poolt mitte vastu.
Demokraatia Tallinna kontekstis jääb päris õhukeseks kui valikus on ainult kaks kandidaati: Edgar Savisaar ja Mitte Savisaar.
3) Lühinägelikult heidetakse halba varju valimisliitudele ja nende valijatele, kes on ilmselt keskmisest intelligentsemad ja suudavad, hoolimata ähvardustest, mõelda väljaspool kasti. See tegevus on negatiivse mõjuga kodanikuühiskonna arengule. Järeldus intelligentsuse kohta tuleneb asjaolust, et inimesed on ilmselt ka süvenenud programmi, mitte nägudele ja lubadustele suurtel plakatitel.
4) Tehakse meelevaldne järeldus, et „muud“ valinute seas võiks erakondlik eelistus olla kuidagi teistsugune kui seda näitab nende reaalne toetusprotsent. Mis annab alust arvata, et kui „muud“ valikust välja arvata, siis valimistulemus muutuks?

PS! Kahjuks on valimissüsteem see, mis mõnitab intelligentset valijat. Kui valima ei lähe oled süüdi. Kui valid liite oled süüdi. Milles see valimiste valik siis õigupoolest seisneb? Valime kõige vähem ebasümpaatse erakonna ja anname sellega heakskiidu nende tegevustele hoolimata kõigest, mis on avalikuks tulnud? Kordan: kui erakondadele ei meeldi süsteem kuidas nad „muud“ hääled omavahel ümber jagavad, siis nad võiksid sellega tegeleda!

Reply



Leave a Reply.


    Disclaimer.

    0. Kõik minu blogis avaldatud tekstid on Copyleft tingimuste kohaselt vabalt kasutatavad teosed.
    1. Tere tulemast minu blogisse. See on minu isiklik inforuum, kus ma väljendan oma mõtteid tsenseerimata kujul, ilma kõõritamata poliitilise korrektsuse suunas.
    Kui kedagi mu mõtted või sõnad riivavad -- palun ette vabandust. Aga selline ma kord juba olen.
    2. Ma tervitan igasuguseid kommentaare nii allkirjastatult kui anonüümselt, nii sõbralikke kui kriitilisi ja lausa vaenulikke, ainus kriteerium on sisukus.
    3. Ma ei premodereeri kommentaare (samas ei vastuta selle eest, kui need minust sõltumatul põhjusel ei ilmu).

    4. Kommentaarid, mis ainult kaasa kiidavad või sisutult sõimavad, ma lihtsalt eemaldan. Tegu on minu isikliku ruumiga, mille eest vastutan nii moraalselt kui juriidiliselt.
    5. Samuti kustutan kommentaarid, mis sisaldavad reklaami või sisutuid linke.
    6. Igale kommentaarile ma ajapuudusel vastata ei saa.


    Autor

    Mihhail Lotman,
    ζῷον πολιτικόν

    RSS Feed

    Arhiiv

    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    October 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011
    April 2011
    March 2011
    February 2011
    December 2010
    October 2010
    September 2010
    August 2010


    Rubriigid

    All
    Eesti ühiskond
    Eesti ühiskond
    Eesti ühiskond
    Eetika
    Eetika; Religioon
    Film
    Filoloogia
    In Memoriam
    Irl
    Jalgpall
    Kangelaseepos
    Keskkond
    Kgb
    Konverentsid
    Kultuurisemiootika
    Kunst
    Lähis-Ida
    Lollus
    Luule
    Muusika
    Pagulased
    Poliitika
    Puust Ja Punaselt
    Raamatud
    Reisid
    Seks
    Semiootiku Vaatevinklist
    Tähtpäevad
    Terror
    Ühiskond
    Ühiskond
    Valimised
    Välispoliitika
    Vandenõuteooriad
    Värsiteadus
    Värsiteadus
    Venemaa

Copyleft (ɔ) by Mihhail Lotman