Eurosaadikute debatist Tartu Ülikooli aulas on juba kujunenud välja hea traditsioon ning üleeilne koosolek ei valmistanud vist kohalviibijatest kellelegi pettumust. Siiski jätsid mulle kõige sügavama mulje diskussandi rollis esinenud Andres Arraku sõnavõtud. Olen alati tema kirjutisi huviga lugenud ning nii mõnigi kord olen pidanud mitte üksnes nõustuma tema seisukohtadega, vaid ka tõdema, et mõtleme sarnastes kategooriates ja isegi sõnades. Nii ka seekord. Rääkides praegusest sotsiaal-majanduslikust olukorrast, ütles Arrak, et seda nimetatakse tihti kapitalismi kriisiks. See aga, mis tegelikult toimub, on hoopis sotsialismi kriis. Ja täpselt nii ongi. Kriisi ei põhjustanud vaba turumajandus, vaid turu solkimine ja seda tihti nimelt erinevate võimuinstitutsioonide poolt. Heaoluühiskonna ideaalid on sotsialistlikud ja suurt vahet pole, kas seda poliitikat veavad sotsialistlik PASOK või "parempoolne" Nea Dimokratia. Sotsialistlikud ideaalid ei ole halvemad kui ükskõik missugused ideaalid. Halb on see, kui neid tahetakse ellu rakendada ning ehkki meetodid tunduvad mitmekesisena, on neil kõigil üks ja sama ühisnimetaja: üle jõu elamine, mis tavaliselt tähendab võlgu elamist. Võlgadega on aga selline paha lugu, et ühel päeval tuleb need tagasi maksta, ja loitsud kapitalismi pahedest aitavad siin vähe.
5 Comments
5/20/2012 06:34:59 pm
Mind ikka kiusab see mõte, et võlgade tagasimaksmine olukorras, kus sina otsustad, kui palju sa raha ringlusse annad, ei ole ikkagi ju kõige suurem probleem... Pigem on küsimus selles, kas majandus on nii tootlik, et seda juurdeloodud raha usaldusega tagab.
Reply
5/20/2012 10:34:55 pm
Nõus. Kõigepealt tuleb haigusele panna õige diagnoos. Me ei saa ravida kopse, kui valutab maks, nagu ei saa me ka ravida kapitalismi kui valutab sotsialism. Kapitali vaba liikumise tingimustes on riik oma võimalused majanduse reguleerijana suuresti kaotanud, mistõttu Keynesi mudel tänases majanduskeskkonnas enam ei toimi. Sotsiaalsed heaoluriigid stagneeruvad, kuna riigisõltlaste osakaal ületab riigi maksevõime.
Reply
tamm
5/21/2012 12:57:09 am
Oudekki võtab minu meelest võlga siin liiga kitsalt. Sotsialistlikud programmid soodustavad võlgu elamist kõige laiemas mõttes, ka keskkonna ja muude ressursside arvelt.
Reply
von nolk
5/22/2012 04:32:27 am
ja ometi pole kapitalismis selle kõige ehedamal kujul kah ju midagi eriti paeluvat. kujutan ette, et ilma sotsialistideta poleks kapitalism kuhugi välja jõudnud. kes nn tavainimestest tahaks teha 18tunniseid tööpäevi või lapsi kooli asemel tehasesse tööle saata. minu jaoks seostub kapitalism kaevanduses roomava Oliver Twistiga. lihtsalt kohutav. kapitalismi tuleb ohjes hoida - selleks on sotsialistid ja minu kummardus nende ees. ega Bismarck poleks vist kunagi heaoluühiskonnale alust pannud kui Saksamaal sotsid nii jõulised poleks olnud. kapitalismi tänasel kujul poleks ilma sotsideta olemas, sest ehtsat kapitalismi kardavad kõik.
Reply
juku
6/26/2012 05:11:41 pm
"Ja täpselt nii ongi. Kriisi ei põhjustanud vaba turumajandus, vaid turu solkimine
Reply
Leave a Reply. |
AutorMihhail Lotman, Arhiiv
March 2024
|