Mõlemal on õigus. See on nagu maavärin, mis pea alati on ebameeldiv üllatus, teisalt on juba ammu teada, et ükskord ta tuleb. Selles mõttes tunduvad kõige naljakamad Soome ekspertide analüüsid, mille järgi «Suurbritannia pealinnast alguse saanud mürgeldamine näitab ametivõimude ja elanike problemaatilist suhet». Sama tark oleks väita, et perevägivald näitab probleemseid suhteid perekonnas: vastu vaielda on raske, aga sisuliselt pole ka midagi öeldud.
OK. Need on seal ju "metsikud slaavlased". Sarnane märul juhtus aga hiljuti Kanadas, kui Vancouveri hokiklubi kaotas Stanley karika finaali. Vandaalitsejad olid enamasti korralikest keskklassi perekondadest.
Selles mõttes on oluliseks verstapostiks Tallinna "Pronksiöö". See oli vist esimene samalaadsetest sündmustest, mida valmistati hoolikalt ette nii internetifoorumites (suurem osa neist oli serverites väljaspool Eestimaa piire) kui sms-ide abil. Tallinna sündmused oleksid võinud anda väga olulise kogemuse politsei- ja kohtupraktikale. Paraku kohtunik lihtsalt kõrvaldas prokuratuuri poolt hoolikalt ette valmistatud vastava süüdistusmaterjali.
Interneti kaasamisel on ka teine pool, ekshibitsionistlik. Kui Tallinna sündmuste tegelased veel häbenesid telekaameraid, ehkki ka siin täheldati hulgaliselt oma kangelastegude jäädvustamist digifotodele. Kanadas aga sai sellest oluline sotsiaalne nähtus.