Siiski võib mingeid osutusi teha juba praegu. Ilmselt ei eksi need, kes väidavad, et Eesti jalgratturite pantvangistamine (mis iseenesest oli läbi viidud professionaalselt) oli seotud valearvestusega ning pantvangistajad ei teadnud ise ka täpselt, mida eestlastega peale hakata (meediast on käinud läbi versioon, et nad plaaniti üle anda al-Qaidale; pantvangide enda arvamuse järgi võisid röövijad ise olla seotud al-Qaidaga). Grupeeringust Harakat al-Nahda wal-Islah („Taassünni ja Reformi Liikumine“) ei ole midagi teada, kuid tõenäoliselt on tegu sunnimoslemitega. Rühmituse väidetav juht Wael Abbas (mitte segi ajada samanimelise Egiptuse tuntud ajakirjanikuga), kelle isa ja venna arreteerisid Liibanoni võimud juba kriisi alguses, on sunnifundamentalist.
Seda on oluline märkida: nii mõnigi kommentaator on seostanud röövi Iraani- ja Süüriameelse Hizbollah’ga, st šia moslemitega, kuna Bekaa org on suurel määral Hizbollah’ kontrolli all. Samas on terrorivõrgustikud Liibanonis omavahel nii läbi põimunud, et ideoloogiliselt täiesti erinevate rühmituste koostöö ei ole võimatu, mida illustreerib hästi lugu Nõukogude pantvangidega 1985. aastast.
Paar sõna pantvangistamisest kui institutsioonist. Seda tundsid enamik rahvaid ja riike ning 1949. aastani, mil see Genfi konventsiooniga keelustati, oli pantvangistamine levinud ja legitiimne praktika, mida harrastasid mitte niivõrd terrorirühmitused kui sõdivad riigid. Veelgi enam, muistses ja ka keskaegses maailmas oli pantvangide institutsiooni eesmärk sõdade ennetamiseks.
See oli aeg, kui Liibanoni kodusõja käigus toimusid ägedad lahingud palestiinlaste ja Süüria vägede vahel ning Süüria väed piirasid ja ründasid palestiinlaste laagreid Põhja-Liibanonis, ennekõike Tripoli lähedal. Süüria president Hafez al-Assad kavatses füüsiliselt likvideerida PVO ja võimalik, et ka Yasser Arafati enda. Pantvangistajad nõudsid, et Nõukogude Liit poliitiliselt ja sõjaliselt sekkuks sellesse konflikti palestiinlaste poolel.
Siin oli mitu pikantset asjaolu. Esiteks olid nii Hafez al-Assad kui ka Yasser Arafat suured Nõukogude Liidu sõbrad ja tähtsaimad liitlased Lähis-Idas. Teiseks, pantvangistajaks oli Hizbollah, mis kõigi hinnangute järgi pidi väljendama pigem Süüria kui palestiinlaste huve ning Lõuna-Liibanonis olid Hizbollah’ ja PVO relvastatud kokkupõrked. Aga veel huvitavamaks muutis loo asjaolu, et operatsiooni otsesed täideviijad olid Yasser Arafati endised ihukaitsjad. Et oma sõnadele kaalu lisada, lasid terroristid ühe pantvangi maha.
See versioon on väga vähetõenäoline. Mingeid jälgi sellest ei leidnud ma ei Alfa veteranide põhileheküljelt ega nende hallatud saitidelt antiterror.ru või specnaz.ru. Hakkasin juba oma mälus kahtlema, kuid siis leidsin mitu kaudset kinnitust, et Gontšarov oli sellise versiooni esitanud; teine asi on see, et ta ilmselt teadlikult moonutas fakte.
Peab ütlema, et Perfiljev oli esimene uskmatu, kelle võttis vastu Hizbollah’ toonane liider, suurajatolla Mohammad Hussein Fadlallah. Perfiljevi ähvardused ei avaldanud talle mingit mõju. Siis Perfiljev bluffis: suurriigigi kannatus võib katkeda. Hoidku meid Allah selle eest, et mingitel õppustel tuumalõhkepeaga rakett kogemata oma sihtpunkti asemel ei tabaks mitte isegi Liibanoni, ka isegi mitte Teherani, vaid püha linna Qomi (seal resideerus Iraani vaimne juht ajatolla Khomeynī). Selle peale olevat Fadlallah võpatanud ja pärast lühikest pausi öelnud: „Kõik saab korda.“
Sarnase versiooni esitab ka üks pantvangis olnud KGB ohvitseridest, kuid ta lähtub ilmselt sekundaarsetest allikatest.
Niisiis, mis juhtus, kes ja miks võtsid Nõukogude diplomaadid pantvangi? Mis viis nende vabastamiseni? Kellega tegi KGB selle operatsiooni käigus Liibanonis koostööd? Kas kellegi pea raiuti maha või mitte?
Liibanoni kommunistlik partei oli Nõukogude Liidu eriteenistuste loomulik partner, kuid selle sõjaline võimekus ei olnud nii suur, jäädes kõvasti alla Walid Jumblatti juhitud sotsialistidest druusidele, kellega kommunistid tihti koostööd tegid. Just druusid vangistasid ja tapsid (Perfiljev väljendub peenemalt: „võtsid töötlusse“) pantvangi võtjate kaasosalised. Maharaiutud peaga ei ole ka sugugi ühemõtteline lugu, kuid selge on see, et tapetu ei olnud suurajatolla Mohammad Hussein Fadlallah sugulane, vaid hoopis Imad Mughniyah perekonnaliige. On väga vähetõenäoline, et pea raiusid maha Nõukogude saatkonna KGB töötajad, kuid arvatavasti ei teinud seda ka druusid. Aleksandr Okorokov väidab oma raamatus „Nõukogude Liidu salajased sõjad“ (lk 736), et selle „kingituse“ oma endisele ihukaitsjale saatis ei keegi muu kui Yasser Arafat ise. Ja siin ehk loo kõige huvitavam osa: Perfiljevi jutust saab aru, et Arafat esines selles loos kolmes rollis. Esiteks, pantvangi võtmise kui mitte organiseerijana, siis vähemalt inspireerijana, teiseks, sõltumatu vahendajana läbirääkimistel terroristide ja saatkonna vahel ning kolmandaks, jälgede koristajana. Perfiljev ütleb, et KGB informeeris Nõukogude Liidu juhtkonda Arafati rollist, kuid riigijuhid otsustasid oma sõbraga mitte tülli minna ning tänada ja autasustada Arafati NL kodanike päästmise eest. Juri Perfiljev: „Liibanoni sõjaluure kuulas pealt Arafati telefonikõnet ühe oma salga staabiga Beiruti lähedal. Arafat ütles, et kedagi ei vabastataks enne, kui on olemas kindel garantii. Pärast seda polnud kahtlust, kes on röövija. Kuid mind sunniti esitama asja nõnda, nagu oleks just Arafat pantvangid päästnud.“
Igal juhul saavutasid terroristid oma eesmärgi: Gorbatšov avaldas väga tugevat survet Süüriale ja president Hafez al-Assad andis korralduse PVO laagrite blokaadi lõpetamiseks.