MIHHAIL LOTMANI KODULEHEKÜLG
  • Blogi
  • Minust
  • CV
  • Publikatsioonid
  • Meedias
  • Galerii
  • Failid
  • KFT
  • Vaba Akadeemia

Oblonskite majas on jälle segadus

8/29/2017

8 Comments

 
Oblonskite kodus oli kõik segi, on kuulus fraas "Anna Karenina" algusest. See lause tuleb vägisi meelde, kui lugeda järjekordseid uudiseid Valge Maja segadustest. Steve Bannoni vallandamine oli vaid jäämäe tipp. Suurem osa Donald Trumpi nõunikest ja nendest, kes aitasid teda presidendiametisse, on nüüd vallandatud. 
Picture
... enne
Picture
ja praegu...

Presidendi uus personaliülem erukindral John F. Kelly tegi puhta töö. 

Pikemat aega olid teemaks Valge Maja infolekked. Nendega võitlemiseks võttis Trump pressiesindajana tööle Anthony Scaramucci, kes lubas lekitajad maha lüüa ning kahtlustas selles Reince Priebust, kelle ta lasi ka vallandada. Paraku lendas ta ise kümnepäevalise töötamise järel ametist. 

Tegelikult aga Trump teadis, kes on lekitaja: see oli ta lähim mõttekaaslane, strateegianõunik Steve Bannon, ja kui kindral Kelly keeras Valges Majas kraanid kinni, läks Bannon kurtma liberaalsele ajakirjanikule ​Robert Kuttnerile, et see Trump, keda me valisime, on nüüd otsa saanud. Bannoni soov on keskenduda kaubasõjale Hiinaga ja mitte tegeleda nii tühise riigiga, nagu seda on Põhja-Korea.
Mõni päev pärast seda teatati Bannoni lahkumisest Valgest Majast.

​Viimane ja sümboolne lahkumine toimus aga paari päeva eest, kui Valgest Majast sunniti lahkuma presidendi nõuniku abi Sebastian Gorka. Iseenesest võiks tunduda, et täitsa tühine uudis: neid nõunikuabisid on Valges Majas üksjagu. Kuid Sebastian Gorka oli viimane alt-rightide esindaja, kusjuures üsna koloriitne ja kärarikas. Kui Steve Bannon on idealist ja intellektuaal, siis Gorka, hoolimata oma teaduskraadidest (mille ehtsuses on kaheldud), on just räuskav, peaaegu et karikatuurne kuju. Põhilise kuulsuse kogus ta oma lausega, millest tekkis internetimeem, et Donald Trumpi presidendiks valimisega saabus pidžaamapoisi ajastu lõpp ja alfaisased on tagasi.

Nali naljaks, aga kui me vaatame nüüd Trumpi kabinetti ja Valge Maja personali, siis see on peaaegu täielikult komplekteeritud pankuritest ja erukindralitest. Ma ei mäleta ühtegi nii globalistlikku USA valitsust, aga ma jälgin seda alates 1963. aastast (president Kennedy mõrvast).

Tegelikult on olukord päris huvitav. President on ennast riigi valitsemisest kõrvaldanud, ja ehkki räägitakse, et ta töötab peaaegu ööpäev läbi, seisneb tema töö põhiliselt teleprogrammide vaatamises, kus ta fikseerib kõik korrad, kus teda mainitakse, ning reageerib nendele peaaegu kohe Twitteris (vähemalt selline oli üks viimaseid infolekkeid). Võib-olla see polegi Ameerika jaoks kõige hullem variant, kuna valitsus on komplekteeritud väga kompetentsetest ja kõvakäelistest liidritest. 

Ma ei saanud tükk aega aru Trumpi tegevusest. Ta nagu klaariks siiamaani arveid Obama ja Clintoniga, ennast nende taustal kiites, justkui tegeledes valimiskampaaniaga, kui valimised on ammu läbi. Kuid järjest rohkem on mulle hakanud tunduma, et ta tegelebki valimiskampaaniaga, aga mitte eelmise, vaid järgmisega. Kusjuures ta šansid ei ole halvad.

Liberaalne ajakirjandus muudkui korrutab, et Trumpi populaarsus kahaneb. Tegelikult aga ei kahane, vaid pidevalt kõigub 36-38% ulatuses ning viimased rassirahutused on seda toetust pigem veidi tõstnud. Trump tegelebki oma valijaskonna konsolideerimisega ning sugugi mitte edutult. Kui nüüd majandus saab korda (aga Obama valitsemine oli majandusele tõepoolest halb), siis Trumpi väljavaated järgmiseks ametiajaks pole sugugi halvad. 

Siin on aga paar olulist nüanssi. Trump sai viimastel kuudel mõned väga tähtsad lüüasaamised Kongressis ning tema põhivaenlasteks on nüüd mitte niivõrd demokraadid kui vabariiklaste erakond ja ennekõike selle establishment senaator McCainiga eesotsas. Tüüpiline Trumpi pooldaja ei hooli sellest, et Trump taganeb järjest oma valimislubadustest, süüdistades selles valelikku ajakirjandust ja vabariiklaste erakonda. Kuid selleks, et osutuda ka järgmisel korral valituks, peab temast saama kõigepealt GOPi kandidaat, nii et erakonnavastane retoorika võib osutuda ohtlikuks mänguks.

​Nagu ma juba kirjutasin, võivad Trumpile saada saatuslikuks tema reageeringud Charlottesville'i rahutustele. Ootamatult tugeva seisukohaga esines riigisekretär Tillerson, vastandades Ameerika ideaale ja kogu valitsuse ühist seisukohta Trumpi sõnadele: Trump räägib iseenda eest. 


​Ma ei mäleta ühtegi varasemat juhust, kus presidendist on nii selgelt distantseerunud tema enda kabineti minister, rääkimata juba riigisekretärist. Ja see pole juba esimene kord, kui kriitikanooled Donald Trumpi aadressil lendavad mitte liberaalsest CNNist, vaid konservatiivsest ja varem Trumpi soosinud Fox Newsist. Ning ei maksa alahinnata orkaan Harveyga seonduvat -- see pani ka kliimasoojenemise skeptikud kukalt kratsima.
8 Comments
ckrabat
8/31/2017 12:43:30 pm

"Ootamatult tugeva seisukohaga esines riigisekretär Tillerson, vastandades Ameerika ideaale ja kogu valitsuse ühist seisukohta Trumpi sõnadele: Trump räägib iseenda eest."

Selles pole midagi imelikku, eesti nurgaanalüütikud sattusid vaimustusse Tillersoni ärisidemetest Venemaaga ja Putinilt saadud ordenitest, kuid tegemist on täiesti tüüpilise mainstream vabariiklasega, pragmaatikuga, keda Trump enne ametisse määramist ei tundnudki ja keda soovitasid talle Condolleezza Rice ja Robert Gates, mitte Steve Bannon. Võimuvõitlus Bannoni ja Kushneri vahel on lõppenud ilmselt viimase võiduga. Mis valimiskampaaniasse puutub, siis vabariiklased on probleemi ees, nende valijaskond vananeb ja noored toetavad kõikvõimalikke alternatiive. Võimalik on ka mingi kolmanda jõu esilekerkimine a la Sanders või suudavad libertaarid tugeva kandidaadi leida. Trump on siiski hea stultoloog ja teab, mida tema valijaskond temalt ootab. Ma tema šansse päris olematuteks ei pea, mainstream positsioonidelt on teda raske rünnata. Teatud asjaolude kokkulangemisel võib ta endale teise ametiaja tagada. George Bush suutis seda peale Iraaki, miks ei peaks see temast palju karismaatilisemal ja fleksibiilsemal Trumpil õnnestuma?

Reply
Rain
8/31/2017 10:29:51 pm

Isver susver, kogu lugupidamise juures teie juures, pean teile ütlema, et seda artiklit on ääretult piinlik lugeda, kuna te ajate totaalset jampsi siin. Õigupoolest olete antud teemas kõige pesuehtsam vasaklaste propaganda ohver. Tõestus, et olenemata vaimusuurusest ja ingeligentsist, on inimene kõige banaalsemale propagandale kerge saak.
Tegelt ikka uskumatu jama, mida kirjutate, huvitav, kas tõesti ise ka usute oma muinasjuttu või on eesmärk veelgi alainformeritumatele kärbseid pähe ajada.

Reply
Rain
8/31/2017 10:38:43 pm

Vabandust trüki vigade pärast, nutiseade jätab tähti vahele.
Tegelt pekas teie teksti ette võtma ja selles oleva jama välja tooma. Kas te , Mihhail Lotman, vastate siin ka küsimustele , mul oleks päris mitme väite kohta küsida, et kust te need õigupoolest võtsite.

Reply
ML
9/1/2017 09:35:04 am

Kui osutate mingile faktiveale, siis hea meelega kontrollin seda. Kui soovite niisama lahmida, siis see on ka lubatud.

Reply
js
9/1/2017 09:53:11 am

Maailm saab siis jälle olema selline, et ebameeldivalt juhilt küsitakse ka taskuvarguse kohta Keskturul, meeldivast aga tehakse Päikesekuninga sarnane ilufiguur. Pole parata.

Reply
Jüri
9/1/2017 11:26:45 am

Trumpi efektiivsust tõestab kõige paremini tema ümber käiv hüsteeria. Kui Trump oleks tõepoolest nurka surutud ja veedaks oma päevi telekat vahtides, milleks siis kogu see kisa ?

Reply
jumala issanda õnn
9/9/2017 10:26:19 pm

Just veits provotseeriks. Jube piinlik ja puhas Armastus. Mihhail on mõttegeenius. Lihtsalt on vaja Armastust.

Reply
Lucky Luciano
9/14/2017 03:35:06 am

Tere,

Millega Te põhjendate seisukohta, et Obama ametiaeg ei olnud majandusele hea? Arvestades, et ta asus ametisse tempot koguva majanduskriisi alguses ja lõpetas teise ametiaja mõõdukalt kasvava majandusega olukorras, ei olnud see ju halb tulemus? Trumpi peamine majanduspoliitiline lubadus - tax cut ei ole veel kinnitatud. Siin muuseas on USA esmaste töötuabiraha nõuete graafik: https://tradingeconomics.com/united-states/jobless-claims Kui valida perioodiks 10 aastat, saab hea ülevaate, mis vahepeal on toimunud.

Reply



Leave a Reply.


    Disclaimer.

    0. Kõik minu blogis avaldatud tekstid on Copyleft tingimuste kohaselt vabalt kasutatavad teosed.
    1. Tere tulemast minu blogisse. See on minu isiklik inforuum, kus ma väljendan oma mõtteid tsenseerimata kujul, ilma kõõritamata poliitilise korrektsuse suunas.
    Kui kedagi mu mõtted või sõnad riivavad -- palun ette vabandust. Aga selline ma kord juba olen.
    2. Ma tervitan igasuguseid kommentaare nii allkirjastatult kui anonüümselt, nii sõbralikke kui kriitilisi ja lausa vaenulikke, ainus kriteerium on sisukus.
    3. Ma ei premodereeri kommentaare (samas ei vastuta selle eest, kui need minust sõltumatul põhjusel ei ilmu).

    4. Kommentaarid, mis ainult kaasa kiidavad või sisutult sõimavad, ma lihtsalt eemaldan. Tegu on minu isikliku ruumiga, mille eest vastutan nii moraalselt kui juriidiliselt.
    5. Samuti kustutan kommentaarid, mis sisaldavad reklaami või sisutuid linke.
    6. Igale kommentaarile ma ajapuudusel vastata ei saa.


    Autor

    Mihhail Lotman,
    ζῷον πολιτικόν

    RSS Feed

    Arhiiv

    February 2023
    December 2022
    June 2022
    March 2022
    February 2022
    January 2022
    September 2020
    August 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    June 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    October 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    October 2013
    September 2013
    August 2013
    June 2013
    May 2013
    April 2013
    March 2013
    February 2013
    December 2012
    November 2012
    October 2012
    September 2012
    June 2012
    May 2012
    April 2012
    February 2012
    January 2012
    December 2011
    October 2011
    September 2011
    August 2011
    July 2011
    June 2011
    May 2011
    April 2011
    March 2011
    February 2011
    December 2010
    October 2010
    September 2010
    August 2010


    Rubriigid

    All
    Eesti ühiskond
    Eesti ühiskond
    Eesti ühiskond
    Eetika
    Eetika; Religioon
    Film
    Filoloogia
    In Memoriam
    Irl
    Jalgpall
    Kangelaseepos
    Keskkond
    Kgb
    Konverentsid
    Kultuurisemiootika
    Kunst
    Lähis-Ida
    Lollus
    Luule
    Muusika
    Pagulased
    Poliitika
    Puust Ja Punaselt
    Raamatud
    Reisid
    Seks
    Semiootiku Vaatevinklist
    Tähtpäevad
    Terror
    Ühiskond
    Ühiskond
    Valimised
    Välispoliitika
    Vandenõuteooriad
    Värsiteadus
    Värsiteadus
    Venemaa

Copyleft (ɔ) by Mihhail Lotman