Antud juhul tutvusin põhjalikult harta tekstiga ning tundsin end mõnes mõttes kahvlisse võetuna. Ühelt poolt on autorite hulgas nii mõnedki mulle isiklikult sümpaatsed inimesed, teiselt poolt jäid selle eesmärgid mulle segaseks ja sõnastus tekitas tugevat protesti.
Vastasin järgmise kirjaga:
13.11.2012
Tere,
Kahjuks ei saa alla kirjutada. Ehkki kirjatüki ajendid võivad olla õilsad, ei saa ma nõus olla ei sisu ega eriti stiiliga. Olukorra parandamiseks pakutud meetmed on üldsõnalised ja hambutud, tugevas kontrastis agressiivse, kui mitte öelda paanilise sissejuhatusega. Mulle sümpatiseerib Silver Meikar (eriti tema võitlus demokraatia eest totalitaarsetes ja autoritaarsetes ühiskondades), kuid antud juhul tekib mul paraku tunne, et tegu on pigem tema isikliku agendaga kui ühiskonna arengu jaoks oluliste asjade väljatoomisega (ei taha öelda, et need asjad pole olulised, kuid Eesti ühiskonnas on tunduvalt pakilisemaid probleeme).
Parimat
Mihhail
Mida ma sellele praegu võin lisada? Esiteks, pöördumine ei ole tasakaalustatud: pakutud lahendused tunduvad kirjeldatud probleemidega võrreldes peaaegu et mõnitavatena. Umbes stiilis "Meie majas haarasid võimu mõrtsukad, pidevalt tapetakse inimesi. Nõuame, et põrandaid puhastataks märja lapiga ja akendel oleks tikitud kardinad." Asjasse veidi süvenedes selgub, et tapetakse tolmuga ning esteetiliselt vaenuliku keskkonnaga. Kahjuks olen veendunud, et tegemist ei ole oskamatusega. Nii mõnigi autor on propagandavaldkonnas hästi haritud ja on end selles valdkonnas ka osava praktikuna näidanud. Tegemist on massidega manipuleerijate tavalise trikiga. Algul köetakse üleskutsete ja loosungitega emotsioonid üles, siis pakutakse selle varjus oma agenda. Enamik lugejaid ja kahjuks ka ajakirjanikke reageerib alguslausetele, mitte aga tegelikule agendale, mis pole isegi eriti varjatud. Väljendatud on viit põhimõtet. Nendest neljas (psühholoogid teavad, et neljas viiendik on just see, mis kõige halvemini meelde jääb) kõlab järgmiselt: parlamendierakonnad ei tohi monopoliseerida teed võimu juurde, lihtsustada tuleb parteide loomist ning parteiväliste jõudude pääsu Riigikogusse.
Kas tõepoolest kogu selle ürituse eesmärk seisneb vaid selles, et ühele seltskonnale rajada teed Riigikogusse? Kas tõepoolest on Riigikogu paha vaid sellepärast, et osa neist jäi valimistel selle ukse taha?
Kahele asjaolule juhiks eraldi tähelepanu, kuna tunnen end isiklikult nendest puudutatuna.
Mulle käib närvidele intellektuaalne hüsteeritsemine. Ma tean, milliseid tagajärgi see tõi 19. sajandi lõpu - 20. sajandi alguse Venemaal. Kuid sellele rehale astuvad pidevalt ka lääne intellektuaalid. Alarmism oli möödunud sajandi lõpul osadele rohelistele peaaegu et programmiline seisukoht. Kui rääkida tõtt, siis see ei tekita tegutsemistungi. Seepärast tuli asju liialdada ning mõnikord koguni fakte moonutada. Tulemuseks on see, et ehkki ökoloogilised probleemid on praegu teravamad kui kolmkümmend aastat tagasi, suhtutakse nendesse palju leebemalt, kuna roheliste usaldusväärsus sai tugevalt kannatada.
Ma oleksin palju rahulikumalt suhtunud hartasse, kui Eesti ühiskonnas oleks kõik korras ning poleks pakilisi probleeme, mida on vaja lahendada. Kuid ma ei näe, kuidas sellised eskapaadid võivad asjale kasuks tulla.
Nt olen korduvalt väljendanud seisukohta, et Eesti valimissüsteem vajab muutust. Kuid sellest kirjutan eraldi hiljem, mitte antud kirjutise kontekstis.
Harta
Veel rohkem paneb mind nördima üleskutse nimi, milles seisneb selge viide Tšehhoslovakkia Harta 77-le. Seda viimast võib nimetada kommunismivastase vastupanuliikumise oluliseks verstapostiks. Kui ma omal ajal sellega tutvusin, tekkis mul kange soov sellele ka oma allkiri anda, mis aga ei osutunud võimalikuks. Hartale allakirjutanud teadsid väga hästi, millega nad riskivad. Ning tõepoolest, nii mõnigi neist vangistati, suur osa kaotasid töö, filosoof Jan Patočka aga suri pärast 11 tundi kestnud ülekuulamist. Võib kindlalt väita, et ükski Harta 77-le allakirjutanutest (aga nende hulgas olid väljapaistvad intellektuaalid nagu nt näitekirjanik Václav Havel ja Nobeli kirjanduspreemia laureaat Jaroslav Seifert) ei teinud seda edevusest või soovist oma ühiskondlikku positsiooni parandada.
Kas kõik Harta 12 autorid võivad seda siiralt ka enda kohta väita? Kas neist keegi riskib millegagi?
Harta 77-l olid järglased, ennekõike teistes totalitaarsete režiimide all kannatanud riikides. Näiteks Valgevene Harta 97 (Хартыя'97). Selle initsiaatorid ja aktivistid said mitmete repressioonide osaliseks. Harta algataja Aleh Byabenin (Алег Бябенін) leiti oma maja ees ülespooduna.
Ma olen veendunud, et selles kontekstis on eestikeelsele lahjale tekstile Harta 12 nimetuse andmine moraalselt väga kahtlane samm.