Paljudes Euroopa linnades kohtame keskaegse piinamise muuseume. Need on menukad kohad nii kohalike kui ka turistide seas. Heaoluühiskonnal näib olevat vajadus selliste ohutu õuduse kohtade jaoks. Ohutu tähendab siin kahte asja: esiteks, muuseumikülastus ei kujuta endast füüsilist ohtu, teiseks, külastajad ei samastu ei timukate ega nende ohvritega.
Olukord Eestis ja teistes postkommunistlikes riikides on teistsugune. Meie n-ö keskaeg lõppes ligi veerand sajandit tagasi ning meie ühiskonnas on palju kuritegeliku režiimi ohvreid. Veel olulisem on aga see, et paljud selle režiimi kollaborandid on meie ühiskonna liikmed, mõned neist väga prominentsetel positsioonidel. Ma ei räägi KGB timukatest, vaid tuhandetest salaagentidest, keda pole süüdi mõistetud ega isegi paljastatud. Sellal kui natsikurjategijad on lindprii staatuses, ei ole ükski endise Nõukogude Liidu kommunistlikest kurjategijatest isegi kohtu ette jõudnud. Aeg-ajalt tõuseb ühes või teises postkommunistlikus riigis debatt kommunistidest roimarite „Nürnbergi" korraldamise vajaduse üle, kuid see on alati jäänud vaid sõnadeks. Vajadus selle järele ei ole seotud mitte üksnes õiglustunde ja teatud leevendusega ohvritele. See on äärmiselt oluline tuleviku jaoks ning ühiskonna moraalse õhustiku seisukohalt.
Totalitaarne ühiskond ei ole tingimata seotud lakkamatu vägivallaga. Terroril on ka teine tahk – hirm. Totalitaarses ühiskonnas pole hirm üksnes emotsioon, vaid füüsiline keha, mille juuresolekut tunnevad kõik ühiskonna liikmed, k.a karistusorganite töötajad. Hirm on võimas vahend tsiviilühiskonna tekke ärahoidmises: see lõhub inimsuhteid, lööb umbusalduse kiilu sõprade vahel, ruineerib perekondi.
Demokraatlik ühiskond ei tunne ei sellist hirmu ega entusiasmi ja entusiastlikku meelemuutust. Loomulikult on see igav ja on neid, kes igatsevad taga sellist olukorda, kus kõik oli lihtne ja ühemõõtmeline. Lubage mul lõpetada oma kõne isikliku märkusega. Kui ma olin Riigikogu liige, võtsime me kord vastu Venemaa Riigiduuma delegatsiooni ning kuluaarides oli mul mitteformaalne mõttevahetus ühe Vene saadikuga, kes oli tõeliselt hämmeldunud selle üle, milleks demokraatiat üldse vaja on. Mille jaoks ta hea on? Mul ei olnud aega laiendatud vastuse jaoks, ütlesin lihtsalt, et kõigi oma puuduste juures on demokraatial üks vaieldamatu eelis: see võimaldab valitsuse vahetust ilma eelnevate valitsejate elimineerimiseta.