Lõpetasin viimase sissekande veendumusega, et selles näotus loos võib olla ainult kaotajaid, võita pole kellelgi midagi. Eksisin. Vabandan. Juba praegu võib näha, kuidas sellest õnnetust juhtumist lõigatakse kõvasti profiiti. Arvasin küll, et just selliseid sõnavõtte, nagu minister Ligi endale lubas, ootavadki meie vaenlased, kuid niisugust juubeldamist, mis toimub näiteks venekeelse Delfi kommentaariumis, ei osanud ma siiski ette näha -- käib lausa rahvapidu: eestlaste maskid on langenud! Asi on juba ületanud Eesti piirid ja seda lutsukommi annab veel pikalt nautida.
Ma ei julge ennustada, kas Keskerakond saab nüüd sellest valijaid juurde (siiski usun, et pigem saab), kuid selle erakonna putinoidsem tiib sai oma konsolideerumiseks lisaressurssi. Samamoodi said tuult tiibadesse parlamendivälised äärmusrahvuslased. Kuid sellegipoolest ei hindaks ma viimast seika üle, kuna Reformierakond röövis järjekordselt nende show. Ka Keskerakonna rõõm jääb tagaplaanile, tundub, et põhilised võitjad on nimelt asjaosalised: Reformierakond ja sotsid. Läbinägelikult märkis juhtumi ühes esimeses kommentaaris Urmo Soonvald, et tegu on Jürgen Ligi isikliku pronksiööga. Sellest päris pronksiööst said Reformierakond ja peaminister Andrus Ansip suure sotsiaalse kapitali rahvuslike huvide eest võitlejana, mitte kunagi ei ole erakond ja peaminister nii populaarsed olnud kui pärast seda*.
Ka praegu koonduvad entusiastlikud Ossinovski paikapanemise nautijad liberaalse erakonna lipu alla. Lõpuks ometi julgeb keegi nimetada asju nende õigete nimedega. "Ega Ligi ei öelnud ju midagi valesti," kostab erinevatelt pooltelt. Need aga, kellele tundub, et Ligi sõnad on täiesti lubamatud, lausa šokeerivad (ja ma ei pea siin silmas sugugi venelasi), tunnevad tugevat sümpaatiat sotside vastu. Ja nii mõnigi juba teatas nende toetamisest. Seega võiks edu puhul õnnitleda täiesti erinevaid jõude.
Paralleel pole korrektne. Esiteks ei saa võrrelda FB postitust avaliku ja hoolikalt ettevalmistatud kõnega (Powell oli väga populaarne kõnemees). Teiseks ei kutsunud Ligi kedagi diskrimineerima, aga just see oli Powelli põhipoint. Pealegi tundub nii mõnegi praeguse Briti Iseseisvuspartei (Independence Party) poliitiku sõnavõttude taustal Enoch Powelli kõne võrdlemisi mahe.
Veel aga olulisem on asjaolu, et Powelli kõne oli ülimalt populaarne -- ta sai üle saja tuhande toetava kirja, gallup näitas, et 74% britte jagasid ta seisukohti ja vaid 15% ei olnud temaga nõus. Aastatel 1969-1972 näitasid gallupid, et ta on populaarseim Briti poliitik**. Mis veel olulisem, arvatakse, et tema populaarsusel oli võtmeroll konservatiivide üllatusvõidul 1970. aasta üldvalimistel. Oxfordi analüütiku R. W. Johnsoni hinnangul tõi Powell erakonnale kaks ja pool miljonit uut häält, nii et poliitilise karjääri lõpust oli asi kaugel. Need, kes nõudsid Ligi tagasiastumist ja praegu rõõmutsevad oma võidu üle, valmistavad tegelikult ette tema peatset triumfaalset tagasitulekut. Mis võib-olla pole sugugi paha.
** "A Feb 1969 Gallup poll showed Powell the 'most admired person' in British public opinion" (Dumbrell, John 2001, A Special Relationship, pp. 34–35,).