Oma inglisekeelses blogisissekandes kurdab poeet, et Ameerika ei kasutanud ajaloolist võimalust saada Teise maailmasõja järel domineerivaks jõuks maailmas. Sellele eelneb asjatundlik põhjenduste jada, miks talle ei meeldi Ameerika. Talle ei meeldi: Ameerika eluviis üldse, fundamentalistid, kiirtoiduketid, Hollywood ja silmakirjalikud jutud väärtuspõhisest poliitikast jpt. Põhjendus, miks ta oleks tahtnud, et Ameerika juhiks maailma, kõlab üsna kummaliselt: ta kasutab Timurile omistatud ütlust, et maailm on liiga väike koht paljude valitsejate jaoks. Ok. Kui mitte Timuri alla minna, siis vähemalt võiks leppida sellise korraga, mis oli Euroopas pärast Viini Kongressi 1815, kuid üleilmses mastaabis.
Wow! Muud nagu ei oskagi esimese ehmatusega öelda. Nagu nentis kord Nabokov, askeedi unenäod pidusöögist ajaksid liigsööja oksele ja šokeeriksid liiderdajat.
Ei tea, kas Kaplinski ise mäletab, kuid mul on hästi meeles tema avatud kiri Obamale, mille ajendiks oli poleemika Mart Laari ja teiste Ida-Euroopa poliitikute poolt USA president Barack Obamale saadetud Vene ohu eest hoiatava kirjaga. Ei mingit Tšingis-khaani ega Metternichi. Ameerika hegemoonias ning Euroopa ja Aasia riikide muutmises USA satelliitriikideks näeb Kaplinski suurt ohtu maailma rahule.
Selline meelemuutus ei ole vasakpoolsete intellektuaalide puhul haruldus. Tuleb meelde üks 20. sajandi väljapaistvamaid intellektuaale lord Bertrand Russell, kes pärast Teise maailmasõja lõppu toetas NLiidu preventiivse aatomipommitamise ideed (huvitaval kombel arvab ka Kaplinski isegi praegu, et Ameerika oleks pidanud maailma hegemooniks saama 1946. aastal), ent kui selgus, et ka NLiidul on tuumarelv, muutis otsustavalt oma vaateid, temast sai radikaalne patsifist, (Lääne) desarmeerimise pooldaja. Ta esines ideega, et Suurbritannial pole sõjaväge üldse vaja, selle eest peaksid igast taksofonist toru tõstmise järel kostma venekeelsed sõnad: "Me anname alla." Kui talt küsiti, miks, vastas ta kuulsaks saanud aforismiga: Parem on olla punane kui surnud.
Ei tea, kuidas oli pärast Teist maailmasõda, kuid pärast Külma sõja lõppu innustasid mitmed Euroopa (ennekõike Briti) poliitilised publitsistid Ameerikat võtma enda peale uue impeeriumi rolli. USA-s ei hakatud selle üle isegi diskuteerima.
Ka mulle ei meeldi nii mõndagi Ameerikas, kuid üks asi imponeerib väga. Ameeriklaste siiras usk demokraatia ideaalidesse ning nende vastuseis hegemoonlikele ambitsioonidele nii siseriiklikult kui välispoliitikas.